Edit product

$4

KRKONOŠE - režie: Viktor Kuna, 90 minut

Česká republika, 2018 • 90 min • námět, scénář: Martin Král | kamera: Martin Král, Viktor Kuna | komentář: Martin Král, Milan Kuna | vypravěč: Viktor Kuna | hudba, zvuk, střih, režie: Viktor Kuna | vyrobilo: Studio DECH HOR © 2018

Ve filmu vystupují: Mgr. Zdeněk Špíšek, Ph.D. – Katedra botaniky UNI Palackého v Olomouci | PaedDr. Jan Luštinec – ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici | Andrzej Raj – ředitel Karkonoskiego Parku Narodowego | Mgr. Radek Drahný – mluvčí KRNAP | Mgr. Jiří Brožek – náčelník Horské služby ČR | RNDr. Radko Tásler – speleolog, geolog | RNDr. Jiří Flousek, Ph.D. – odborník na ptactvo KRNAP a další.

Nejvyšší a z klimatického hlediska nejdrsnější hory v Čechách jsou Krkonoše. Jsou také nejstarší. Oplývají krásami, které jinde nenalézáme, neboť je vykouzlily proměny přírodních dějů, které se tu odehrávaly po staletí a na mnoha místech zanechaly výrazné stopy. Za pomoci filmové kamery projdeme celé západní i východní Krkonoše, seznámíme se s jejich vrcholy, příkrými srázy i hlubokými údolími jako důsledku ekologického či geomorfologického procesu, dotkneme se i historických aktivit člověka.

V jednotlivých kapitolách nahlédneme nejen do ráje endemických rostlin, unikátních rašelinišť, ale i do podzemí, kde kdysi domorodí horníci dobývali vzácné kovy a jedinečné horniny. Seznámíme se i s historií tzv. budního hospodářství, při němž lidé žili především z toho, co jim poskytovala horská příroda a co oni sami mohli v tomto prostředí pěstovat na samých hřebenech hor. Vždyť v 18. století se na hřebech Krkonoš páslo až dvacet tisíc kusů dobytka.

Nahlédneme i do historie nejstarších krkonošských staveb, např. kostelíku Wang nebo s pomocí archivních záběrů Luční boudy, seznámíme se s původem vzniku dnešních turistických středisekkozi_upraveno, jakými jsou například Harrachov, Janské Lázně, Špindlerův mlýn, Pec pod Sněžkou i jiné menší osady.

Vydáme se Obřím dolem k Úpskému rašeliništi, projdeme kolem pramene Labe ke Sněžným jamám jako pozůstatkům tzv. ledovcových karů, pokocháme se pohledem na Labský vodopád a přes žulové tory dojdeme až k nejvyššímu bodu Krkonoš i celých Čech, tj. k vrcholu Sněžky. Jistě zaujme i ta část Krkonoš, která dnes patří polskému státu, a je také návštěvníkům přístupná hlavně z Polska.

Ve filmu hovoří i odborníci na témata spjatá s krkonošskou přírodou nebo s činností lidí. Proto tento film lze použít i jako doplněk k výuce zeměpisu na základních školách druhého stupně nebo na školách středních.

„K horám mám celoživotní vztah,“ přiznal iniciátor vzniku filmu a profesor gymnázia Martin Král, někdejší závodní lyžař a několikanásobný absolvent Krkonošské 70. „Zjistil jsem, že lidé české hory nedoceňují a mladí je ani neznají. A nevědí mnoho o jejich bohatství a jedinečnosti,“ dodává jeho tvůrčí kolega Viktor Kuna, který se za horolezectvím a turistikou vydává desetiletí nejen po Čechách, ale také do Alp, Himaláje, Pamíru nebo na Kavkaz.

Film Vás tedy zavede do těch nejkrásnějších míst nejvyšších českých hor a přináší kompletní informace v pojednání o jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, flóře, fauně, historii a činnosti člověka.

You've purchased this product

See it in your library

View in Library
Sorry, this item is not available in your location.
Sold out, please go back and pick another option.

0 ratings

Available to stream instantly
Watch link provided after purchase

Checkout

KRKONOŠE - režie: Viktor Kuna, 90 minut

Enter your info to complete your purchase

Card

···· ···· ···· 4242
Test card

05/18

Card

Use a different card?

Card

pp paypal

or pay with

We do not keep any of your sensitive credit card information on file with us unless you ask us to after this purchase is complete.

or pay with

You'll be charged US$4.

Your purchase was successful!

We charged your card and sent you a receipt

Summary

    Gumroad Library

    Download from the App Store or text yourself a link to the app

    Good news! Since you already have a Gumroad account, it's also been added to your library.

    Powered by Gumroad